Zdravá jídla? Ta přece nechutnají dobře! Právě tento mýtus lektorka vyvrátí v rámci videokurzu Vaříme zdravě pro děti. Proč učit děti na nezdravou kuchyni? Recepty bez bílé mouky a přebytku cukru totiž mohou chutnat skvěle. Dokonce mnozí dospělí nepoznají rozdíl a zamilují se do zdravé kuchyně plné obilovin, luštěnin, ovoce a zeleniny. Zdraví se skrývá v konzumovaných potravinách, proto i nutričně hodnotné jídlo je důležité pro správný vývoj dítěte, ale vlije také energii do žil dospělých. Stačí se ponořit do tajů neznámých receptů!
Vstup do kurzu je zdarma a nezavazuje vás k nákupu
Obsah
Zdravé vaření bez cukru, sladidel, bílé mouky i aditiv
V úvodu kurzu lektorka, která se zabývá zdravou výživou dlouhá léta a již roku 2011 vydala kuchařku s recepty bez lepku a mléka, seznamuje účastníky se základy zdravé stravy. Její doporučení se týkají používání aditiv, umělých sladidel, ale také bílého cukru, bílé mouky a masa. Strava založená na přílišném používání solí a tuků přináší zdravotní obtíže, vede k nadváze a obezitě, ale je příčinou rozvoje řady kardiovaskulárních nebo onkologických onemocnění. Jak vařit bez těchto složek? Uvidíte v online kurzu, kde se k jednotlivým dílům můžete kdykoli vrátit.
V hlavní roli jáhly a pohanka
Jak často používáte pohanku nebo jáhly při vaření rodině a především dětem? Spousta dětí se během svého dospívání k přirozeně bezlepkovým obilovinám a luštěninám nedostane, přitom se jedná o plnohodnotnou náhradu nezdravé bílé mouky, pokrmů z ní nebo bílého pečiva. Kurz vaření proto pokračuje dílem o vaření jáhel a pohanky a představuje recepty na jejich využití v teplé i studené kuchyni. Připravíte rodině jáhlové noky, jáhelník, jáhlovou kaši s jablky, jáhlové rizoto nebo pohankovou kaši z krupice, jablkový či domažlický koláč?
Luštěniny jako základ zdraví
Vaříte dětem doma čočku, fazole, hrách, cizrnu nebo kukuřici? Povětšinou se děti seznamují s luštěninami jen ve školní jídelně, kdy porce na talíři putuje od okénka výdeje rovnou k pultu pro odkládání špinavého nádobí. Doma bývají luštěniny k víkendovému obědu zřídkakdy, ale není důvod se jim vyhýbat. Skvěle chutnají cizrnové karbanátky i cizrnové pomazánky, děti jistě potěší cizrnová kaše a tatínky zase cizrnový segedín. Lektorka kurzu zdravého vaření také představí fazolky mungo. A jak vše výborně dochutit? Pomocí tradičního japonského dochucovadla ze sezamových semínek, pro které se používá název Gomasio.
Zeleniny není nikdy dost
Znají vaše děti ze zeleniny rajče nebo okurku, které bývají na talíři spíše pro okrasu než pro doplnění potřebných živin pro zdravý vývoj? Inspirujte se přípravou vařené zeleniny v páře metodou Nishime nebo upečte rodině zeleninu k nedělnímu obědu namísto francouzských brambor s uzeným. Děti se jistojistě zamilují do batátových hranolků, ke kterým se může servírovat avokádový dip. Ten je vhodný i jako zdravá pomazánka ke svačině.
Co připravit k obědu a večeři batolatům?
Zdravé stravování nerovná se koupení skleničky v drogerii a ohřátí v mikrovlnné troubě, proto lektorka do kurzu zdravého vaření zařadila speciální díl, který se týká přípravy pokrmů pro ty nejmenší, u kterých je nutné dbát na poměr živin, ale také tuků, soli nebo sacharidů. Přitom právě sůl a bílý cukr by se neměly v jídelníčku nejmenších vůbec objevovat. Lektorka proto naučí připravovat jáhlovou kaši naslano, kde jáhly doplňuje dýně Hokkaidó, nebo nasladko, kde se snoubí chuť jáhel s jablky. Nebude chybět ani dezert z nativní rýžové mouky, který ukojí chutě dětských jazýčků na sladké.
Sladká tečka na závěr
Kurz vaření se zdravými recepty uzavírá díl s recepty na přípravu dezertů, které na rodinném stole nesmí chybět. Zdravá výživa totiž neznamená vyhýbat se sladkému, ale namísto bílé mouky a bílého cukru využívá nutričně hodnotných surovin, ze kterých se připravují delikátní dorty i vynikající ovocné řezy. Nebo vaše rodina doslova ujíždí na bublanině a koláčcích s drobenkou? I ty lze připravit zdravě, bez lepku i bílého cukru. Pusťte si videokurz a nechte se inspirovat zdravými recepty!
Vstup do kurzu je zdarma a nezavazuje vás k nákupu